Илм-фан ва маърифатга бахшида умр
“Олимлик ҳаммага ҳам насиб этавермайдиган улуғ мартаба.”
Баъзан инсон ҳақидаги бир мақола бутун бир мактаб, бутун бир авлоднинг руҳини кўрсатиб беради. “Илм-фан ва маърифатга бахшида умр” мақоласи Ўзбекистон Фанлар академияси академиги, иқтисодиёт фанлари доктори, профессор Қаландар Абдураҳмоновнинг илмга садоқати, устозлик жасорати ва замонавий иқтисодий тафаккурга қўшган ҳиссасини юксак эҳтиром билан ёритади.
Мақолада энг муҳим нуқта шундаки: ҳақиқий олим фақат китоб ёзмайди — у илмий маданиятни, тафаккур стандартини ва шогирдлар орқали давом этадиган ғоялар эстафетасини яратади.
Шу маънода Қаландар Ходжаевич номи “Устоз” деган юксак шарафли ном билан уйғунлашиб кетгани алоҳида таъкидланади.
“‘Инсон капитали ва сунъий интеллект’ илмий мактаби… энг истиқболли ва жадал ривожланаётган тадқиқот майдонларидан бирига айланди.”
Айниқса, мақолада олимнинг “Инсон капитали ва сунъий интеллект” йўналишидаги илмий мактаби классик иқтисодий анъаналарни XXI аср технологиялари билан боғлаб, янги тадқиқот майдонини очгани урғу билан келтирилади.
Замонавийлик урғуси (мақоладаги долзарб йўналиш): Мақолада Қаландар Абдураҳмоновнинг илмий изланишлари сунъий интеллект, рақамлаштириш, “яшил” иқтисодиёт ва барқарор ривожланиш каби энг илғор мавзуларни қамраб олгани — бугунги кун иқтисодиёти ва меҳнат бозори учун айниқса муҳим экани таъкидланади.
Мақола муаллифи: Нигина Раҳимова — «Ижтимоий фикр» жамоатчилик фикрини ўрганиш маркази директори, иқтисодиёт фанлари доктори.
Манба: «O‘zbekiston Ovozi», 11.02.2026.
Мақоланинг тўлиқ матни билан танишинг.